invatatura de credinta cresina ortodoxa

Ce înseamnă ortodox și ortodoxie?

Ortodox înseamnă dreptcredincios sau dreptmaritor. Ortodox este acela care are in sufletul său dreapta credință în Dumnezeu, care se închină dupa cuviință lui Dumnezeu și care trăiește după poruncile lui Dumnezeu.
    Ortodoxia este dreapta învațatură de credință, de închinare și de tărie, pe care Dumnezeu a descoperit-o lumii, la început, în chip mai general, prin aleșii Săi din poporul evreesc, până la venirea Mântuitorului, și apoi, în chip lămurit, prin Domnul nostru Iisus Hristos.
Învățătura aceasta este ținuta de Sfânta noastră Biserica Ortodoxă, fără știrbiri și fără adăugiri omenești, adică așa cum a descoperit-o Mântuitorul, cum au vestit-o Sfinții Apostoli, cum au tălmăcit-o Sfinții Parinți și cum au propovăduit-o slujitorii bisericești din neam in neam, până în zilele noastre.

Care este scopul păstrarii învățăturii ortodoxe?
Scopul păstrarii învățăturii ortodoxe este dobândirea mantuirii.

Ce este Catehismul ortodox?
Catehismul ortodox este cartea în care se cuprinde pe scurt învățătura de credință a Bisericii Ortodoxe.

Sep, 29 2014 21:34

Nu exista comentarii